
Po co komu projekt nawadniania?
Wykonanie projektu nawadniania w naszej pracowni pozwoli Ci uzyskać plan wykonawczy instalacji. Zaznaczamy na nim źródło wody, studzienki z elektrozaworami, sterownik, wyłącznik deszczowy, zraszacze, linie kroplujące oraz proponowany przebieg rur. Projekt powstaje na podstawie wyliczeń spadku ciśnienia przy danym ciśnieniu na wyjściu i wydajności źródła wody wraz z doborem odpowiednich zraszaczy oraz dysz.

Korzyści z posiadania systemu nawadniania:
- oszczędność czasu, wody, pieniędzy,
- większa skuteczność nawadniania w porównaniu do tradycyjnych metod,
- ochrona zieleni,
- możliwość nawadniania ogrodu podczas nieobecności domowników.
1. ELEKTOZAWORY- otrzymują implus elektryczny (24V) od sterownika na cewki powodując ich otwarcie lub zamknięcie. Elektozawory kontrolują przepływ wody w danej sekcji. W razie potrzeby istnieje możliwość otworzenia sekcji ręcznie w skrzynce elektozaworowej.
2. STEROWNIK- odpowiada za pracę całego systemu nawadniania. W sprzedaży są dostępne sterowniki bateryjne oraz zasilane prądem 230 V. Produkowane są wersje, które mogą być montowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. W zależności od typu sterowniki posiadają do kilku niezależnych programów nawadniania i kilka startów dziennie do każdego elektrozaworu.
3. WYŁĄCZNIK DESZCZOWY- urządzenie wyłączające automatyczny system nawadniający, w czasie niekorzystnych warunków pogodowych. Po przekroczeniu ustawionej wielkości opadu wyłącznik zawiesza wpisany program. Do dyspozycji są trzy podstawowe wyłączniki: z miseczką, z korkiem oraz czujnik glebowy.
4. ZRASZACZ- podstawowe narzędzie do nawadniania trawników. W momencie włączenia sekcji nawadniania ze zraszaczami, ciśnienie wody wypiera je do góry. Zraszacze ze względu na typ dzielimy na statyczne i rotacyjne. Zraszacz statyczny pracuje na niewielkich zasięgach: od 1 do 9 m. Dostępna jest do niego osobna dysza. Zraszacz rotacyjny dedykowany jest większym obszarom (od 4 do 17m).
5. LINIA KROPLUJĄCA- podstawowe narzędzie do nawadniania roślin. Do dyspozycji mamy linie kroplujące z kompensacją ciśnienia oraz bez kompensacji. Linie z kompensacją ciśnienia mają głównie zastosowanie na terenach o zróżnicowanej rzeźbie oraz wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba zastosowania długich ciągów. Kompensacja ciśnienia pozwala ponadto na uzyskanie równomiernego wydatku wody na całej długości linii.
6. ŹRÓDŁO WODY- do prawidłowego zaprojektowania i wykonania automatycznego systemu nawadniającego są potrzebne odpowiednie parametry źródła wody-wydajność i ciśnienie. Automatyczny system nawadniania powinien być podłączony pod osobny wodomierz, aby nie płacić dodatkowo za ścieki. Przy źródle wody powinien być filtr, zbierający zanieczyszczenia i chroniący przed zapchaniem się linii kroplującej.
Projekt stanowi solidną podstawę do opracowania wyceny wykonania systemu automatycznego nawadniania oraz umożliwia uniknięcie najczęstszych błędów wykonawczych:
- nadmiernego zalewania nawierzchni i elementów małej architektury, co może powodować brązowienie powierzchni spowodowane obecnością żelaza w wodzie,
- nierównomiernego nawadniania powierzchni trawnika i rabat roślinnych w wyniku błędnego rozmieszczenia zraszaczy lub nieodpowiedniego doboru dysz czy rodzaju linii kroplującej.
Wykonanie systemu nawadniania zgodnie z przygotowanym przez nas projektem jest również dokumentacją przebiegu instalacji, co jest istotne w przypadku przebudowy systemu w przyszłości.